דף בית תזונה בריאה פירות ים – המפתח לתזונה נכונה ובריאה
פירות ים – המפתח לתזונה נכונה ובריאה

המדע קבע כי כל החי עלי אדמות יצא פעם מן הים. ככל שהתקדמה האבולוציה, למרבה הצער, איבדנו את קשרנו עם הים ועברנו לחיות על הקרקע המוצקה. עם זאת, היבשה היא עדיין אינה הסביבה האופטימאלית עבורנו, לכן לעיתים גופנו חווה תקלות שנהוג לקרוא להן "מחלות". בתקופה האחרונה האנושות התחילה להפנים את העובדה הזו, לכן לצורך הטיפול במחלות השונות ושיקום הגוף התחלנו להשתמש בכל אותם הדברים החיוניים לתזונה נכונה שיכול להעניק לנו הים. בית המרקחת הטבעי שלו אינו יודע גבולות. בואו נבחן, למשל, את אצת הלמינריה. אורך האצה מגיע ל-12 מטרים והיא נראית כסרטים בצבע חום-ירקרק. האצות הנ"ל צומחות לרוב במי הים ליד חופי ים יפן, ים אוחוטסק ובאיים הקוריליים באזור המזרח, ובים הלבן, בים ברנץ ובים הקארי במערב. בשכבות מרובות הרבדים של האצה טמונים סוגים רבים של ויטמינים, מינרלים וחומצות אמינו: A, B-1, B-2, B-12, C, D, חומצה אלגינית, חומצה פולית, מינרלים שונים, פוליסכרידים, יוד, ברום, מלחי סידן ועוד

הסינים גילו את סגולותיה הייחודיות של אצת הלמינריה עוד בשנים שלפני הספירה וכללו אותה ברשימת צמחי המרפא וברשימת מצרכי התזונה הבריאה והנכונה. במאה ה-18 הוציא הקיסר צ'זו צאי פקודה מיוחדת, שחייבה את כל נתיניו לצרוך את אצת הלמינריה כמזון דיאטטי ומונע מחלות. הממשל אפילו מימן את אספקתה לחלקיה המרוחקים של המדינה הענקית. מחקרי המעבדה שנערכו בתקופה המודרנית אשררו את הוראתו החכמה של הקיסר הסיני. אצת הלמינריה מכילה יוד ומינרלים המסייעים לספיגת הזרחן, הסידן והברזל, מווסתים את לחץ הדם ומונעים היווצרות של פקקת עורקים באמצעות דילול הדם ומעכבים את התפתחותה של טרשת העורקים באמצעות הורדת רמות הכולסטרול בדם. השפעתה של הלמינריה על הגוף זהה להשפעתה של התרופה "הפארין" רק שהאצה פועלת באופן הרבה יותר עדין. שורה של ניסויים הוכיחה כי תזונה בריאה והחדרת הפוליסכריד הנ"ל לתוך הגידול מעכבים את התפתחותה של הסרקומה.

הרפואה המודרנית ממליצה להשתמש בחומצה האלגינית המונפקת מאצת הלמינריה לטיפול ומניעה של טרשת עורקים, יתר לחץ דם, רעלת בלוטת התריס ורככת, לשיפור חילוף החומרים ותפקוד מערכת השתן, וכן לטיפול בבעיות בלוטת התריס הנגרמות בשל מחסור ביוד.